Periodontal Tedavi

 

Ağız diş sağlığı sağlıklı dişlerin yanısıra sağlıklı dişetleri ve sağlıklı çene kemiğinin tamamından oluşmaktadır.

Ağız içinde dişin çevre dokularının hastalığına bağlı olarak çürük olmaksızın dişler kaybedilebilir. 

Sağlıklı dişetleri portakal kabuğu görüntüsünde gülkurusu pembe renktedir. Travmatik olmayan fırçalamada kanama yoktur. Sağlam tıkız bir görüntüsü vardır.

Bunların aksine parlak kırmızı renkte şiş fırçalamada kanamalıağrılı kaşıntılı dişetleri enfeksiyonun varlığını gösterir. 

Dişeti hastalığının temel sebebi dişlere sıkıca tutunan yapışkan saydam bir tabaka olan bakteri plağıdır. Fırçalamayla uzaklaştırılmayan bakteri plağı dişeti iltihabına neden olmasının yanısıra kalsiye olarak diştaşı oluşturur. Diştaşlarının pürüzlü yapısı daha fazla plağın tutunmasına olanak sağlar ve dişeti iltihabını arttırır. Dişeti iltihabına bağlı olarak dişi çevreleyen dişeti ve kemik dokusunda yıkım meydana gelir.kemik ve dişeti desteği azalan dişler sallanmaya pozisyon değiştirmeye ( fırlak hale gelme, uzama, sarkma) başlar.

Başlangıç seviye dişeti hastalığında ( gingivitis) dişetleri şiş fırçalamayla kanamalıdır. Diş hekimi tarafından yapılan diştaşı temizliğiyle geri dönebilir haldedir.

Ileri seviye dişeti hastalığında (periodontitis) kemik kaybı işin içine girer. Dişeti cebi adı verilen ve hastanın temizlemesinin mümkün olmadığı alanlar oluşur. Böylece olay daha komleks hale gelir. Artık diş hekimini müdalesi olmaksızın iyileşme görülemez. Diş taşı temizliği ve dişeti ceplerinin hekim tarafından temizlenmesiyle yıkım durdurulmaya çalışılır.fakat kaybedilen kemik yerine gelmeyecektir.

Sigara, hamilelik-puberte-menapoz gibi hormonal değişimler, ilaç kullanımı, diş sıkma-gıcırdatma, genetik, stres, diabet, taşkın restorasyonlar  periodontal hastalık için rik faktörleri arasında olsada dikkatli temizlikle bakteri plağının oluştuğu

durumlarda tek başına hastalık oluşturamazlar. 

Sağlıklı dişetleri için günde en az iki kez dişler fırçalanmalı diş ipi kullanılmalı ve 6 ayda bir hekim kontrollerini aksatmamak gerekir.