Pedodonti

 

Pedodonti; çocuk dişleriyle ilgilenen diş hekimliği dalıdır. Çocuk diş hekimliğinde amaç süt dişlerini düşme yaşı gelene kadar korumak bu şekilde daimi dişlerin düzgün sürmesini sağlamaktır. 

Süt dişleri daimi dişlere nazaran daha fazla organik madde içerir ve çocukların dayanılmaz ağrılar hissedene kadar seslerini çıkarmamaları nedeniylede çürükleri çok hızlı ilerler ve çabuk kaybedilebilirler. Bunu engellemek için ebeveynler dişlerin yeni sürmesinden itibaren çocuk kendi fırçalamasını yapabilene kadar diş temizliğini sağlamalı erken yaştan itibaren düzenli hekim kontrolünde tutarak koruyucu uygulamaları yaptırmaları ( fissür sealant, flor uygulaması) sık kontroller sayesinde çürüklerin erken yakalanarak erken eliminasyonu, kaybedilen dişlerin yerine yer tutucu uygulaması sayesinde mümkün olmaktadır.

 

 

 

Süt dişleri nasıl olsa düşecek diye düşünülerek tedavi ve koruyucu uygulamalardan kaçınılmamalıdır. Bu uygulamaların ileride ortaya çıkacak problemlere göre daha az maliyetli ve çocuk açısından atravmatik olacağı düşünülmelidir.

Çocukların diş hekimyle erken tanışması can yakıcı uygulamalar yerine basit koruyucu uygulamaları görmesi ileri zamanda oluşabilecek diş hekimi fobisinin önüne geçmekte çok etkili olacaktır.

Unutulmamalıdırki sağlıklı gülüşün temelleri sağlıklı süt dişleri ile atılır.