Endodonti

 

Dişlerin sert dokularının altındaki canlı doku (pulpa , sinir ) iltihaplanmışsa veya tedavi ile canlılığını sürdüremeyecek durumda ise kanal tedavisi gerekir. Çünkü pulpa dokusunun kendini yenileme ve tamir edebilme yeteneği yoktur. 

Derin Çürükler, diş üzerine yapılan dolgu kesim gibi işlemler ( uzun süre susuz çalışılırsa) travma yüksek dolgu veya kaplamalar pulpa iltihabına neden olabilir. Sıcak veya soğuğa uzun süreli hassasiyet, ( birkaç saniyeden uzun süren) çiğnerken oluşan ağrı veya rahat çiğneyememe, kendi kendine başlayan zonklar tarzda ağrı,gece ağrıları, dişin renk değiştirmesi, şişlik gibi semptomların varlığı kanal tedavisinin gerekliliğini gösterir.

 

Kanal tedavisi ile zarar görmüş pulpa dokusu çıkarılır. Kök kanalları dikkatli bir şekilde temizlenip şekillendirilir. Hekim dişin durumuna göre pansuman seanslarının varlığına karar verir. Diş semptomsuz bir hale geldikten sonra kök kanalları daimi dolgu maddesi ile doldurulur. Final olarak dolgu veya kaplama ile tedavi tamamlanır.

 

Eğer zamanında kanal tedavisi yapılmazsa enfeksiyon kök ucundan yayılarak çevre dokularda yıkıma başlar. Oluşan boşlukta apse meydana gelir. Bu aşamalardan herhangi birinde dişhekiminin uygun görmesi ile antibiyotik tedavisi desteğiyle kanal tedavisi uygulanarak diş kurtarılmaya çalışılabilir. Kanal tedavilerinde de diğer tedavilerde olduğu gibi bir ömür vermek doğru olmasada düzenli kontroller ve ağız bakımıyla uzunca bir süre dişin ağızda tutulması sağlanabilir.