Protez Tedavisi

 

Hastanın herhangi bir nedenle kaybettiği dişin fonksiyonunu yerine getirebilmesi için yapılan yapay dişler protez olarak adlandırılır. 

Protezler sabit ve hareketli olmak üzere temel olarak ikiye ayrılabilir. 

SABİT PROTEZLER; hazırlanan alt yapı üzerine porselen tozlarının işlenmesi ve protezin hekim tarafından ağız içine yapıştırıldığı hastanın istediği zaman çıkaramadığı protez şeklidir. Sabit protezler tek diş eksikliğinden birkaç diş eksikliğine kadar uygulanabilirler. Bu protezler için önemli olan dişsiz boşluğun önünde ve arkasındaki dişlere zarar vermeksizin protezi taşıyabilecek kadar kök desteğinin olmasıdır.

Uzun dişsiz boşluklar veya boşluğun arkasında dişin olmadığı serbest sonlu vakalarda sabit protez şansı ek müdahale (implant) olmaksızın ortadan kalkar. Bu gibi durumlarda hasta sabit protez istiyorsa implant uygulaması gerekir.

Implant uygulanmazsa hareketli bölümlü protezler kullanılabilir.

HAREKETLİ PROTEZLER; temel olarak ikiye ayrılır. 

 Ağız içinde doğal dişlerin bulunduğu durumlarda uygulanan hareketli bölümlü

protezler ve total protezler

hareketli bölümlü protezler serbest sonlu vakalarda veya dişsiz boşluğun uzun olduğu durumlarda uygulanan protez şeklidir. Protezin hareket etmemesi veya minimum hareketi için (tutuculuk) metal tutucular(kroşeler) veya çıtçıt(anker) denen tutuculardan faydalanılır. Hastanın kendi takıp çıkarabildiği temizliğini yaptığı protezlerdir.

Total protezler ağız içinde doğal dişlerin bulunmadığı durumlarda uygulanan protez şeklidir. Protezin tutuculuğuiçin alveol kemik dediğimiz çene kemikleri ve tükürükten faydalanılır. Çene kemiklerinin çokça eridiği durumlarda protezin tutuculuğu azalacaktır. Hastaların başlıca şikayet ettiği durum alt protezlerinin dil dudak hareketleri nedeniyle çok oynuyor olmasıdır. Alt protezler üst protezlere nispeten daha hareketli olurlar.çünkü protezin örttüğü alan üst potezin hemen hemen 1/3 ü kadardır. Dil ve dudak hareketleride protezin tutuculuğunda negatif rol oynar.

Hastalar gece yatarken protezlerini çıkartmalı ve temizliğini yapmalıdır.