Ortodontik Tedavi

 

Alt üst çenelerin birbiriyle uyumunu , çenelerdeki dişlerin çapraşıklığını düzenleyen tedaviler ortodontik tedavi olarak adlandırılır.

 

Ortodontide ilk olarak amaçlanan anomalinin oluşmasını engellemektir. Bu da süt dişlerinin korunması, kaybedilen dişlerin yerine yer tutucu kullanımı , parmak-dil emme gibi alışkanlıkların eliminasyonu ve genetik olarak var ise çenelerin birbiriyle uyumunun erken dönemde düzenlenmesi ve yer darlığı veya dişler arası boşluk olacağı ön görülüyorsa buna uygun erken tedavinin yapılması şeklindedir.

 

Eğer anomali engellenememişse muhakkak bir ortodonti uzmanının yapacağı tedavi planlamasıyla anomali düzeltilmeye çalışılır. Anomalinin düzeltilmesini takiben geri dönmeyi engellemekte ortodontik tedavinin başlıca hedeflerindendir.

Ortodontik tedavi ile;

iyi bir çiğneme, konuşma ve solunum fonksiyonu sağlanmalı

hastayı ve hekimi tatmin edecek diş, çene, yüz estetiği sağlanmalı

tedavi sonucunun kalıcı olması sağlanmalıdır. 

Diş hekiminiz yapacağı muayenede genel hatlarıyla bilgi versede ortodonti uzmanı bir hekim size tedaviniin süreci maliyeti ve sonuçları hakkında daha net bilgi verecektir.

Ortodonti uzmanının istediği ek tetkiklerle (panaromik film, sefalometrik film vs...) çenelerin ilişkilerini dişlerin ilişkilerini inceler ve buna göre net bir tedavi planı sunar. 

 Hekimin tavsiyelerine uymak randevuları aksatmamak tedavinin sonuçları açısından çok önemlidir.