# #
0312 286 52 69 info@betulnefes.com

diş beyazlatma

diş beyazlatma

Saç rengimiz, ten rengimiz, göz rengimiz gibi diş rengimizde doğuştan gelen özelliklerimizdendir ve aslında bize en yakışan şekildedir. Hepsi birbiriyle bir uyum ve ahenk içindedir. Ancak zamanla çeşitli faktörlere bağlı olarak dişlerin doğal renginde değişmeler olabilir. Diş renklenmelerini iki ana kategoride toparlayabiliriz:

    A- DIŞ RENKLENMELER

    B- İÇ RENKLENMELER

DIŞ RENKLENMELER; plak , diş taşı, iyi fırçalamama, çay, kahve, kola vb. nedeniyle olan renklenmelerdir ve etkenin ortadan kaldırılması ve profesyonel diş temizliğinin (detertraj+polisaj) yeterli olduğu renklenmelerdir. Dişin rengine bir etkisi olmazken dış etkenler uzaklaştırıldığı için aslında çoğu hasta için yeterli diş beyazlığı sağlanmış olur. 

 

İÇ RENKLENMELER; fazla flor alımı (florozis), kanal tedavisi, enfeksiyon, travma, apse, anne karnında ve post natal diş gelişimi süresinde tetrasiklin türevi ilaçların kullanılması vb. gibi etkenlerle oluşan renklenmedir. Dişin iç yapısında meydana gelen bu renklenmeler sadece detertraj (diş temizliği) ile giderilemez. 

 Bleaching dediğimiz diş beyazlatma işlemi dişin doğal rengini açmak veya iç renklenmelere bağlı koyulukları gidermek amacıyla kimyasal bir jel ve ışık uygulamasıyla gerçekleştirilen bir işlemdir. Bleaching işlemi iki şekilde yapıır:

OFİS TİPİ BLEACHİNG; hekim tarafından klinikte jel+ışık kombinasyonuyla 20 dakikalık 2-3 uygulamayla bir seansın bitirildiği  gerekli görülürse ekstra seansların uygulandığı beyazlatma şeklidir. 

EV TİPİ BLEACHİNG;  hekim tarafından alınan ölçüye uygun yapılan şeffaf plaklar aracılığıyla beyazlatma jelinin diş üzerinde en az bir kaç saat kalmasıyla 10-15 gün uygulamayla yapılan beyazlatma şeklidir. 

Bleaching jeli farklı konsantrasyonlarda (-%40) hidrojen peroksit veya karbamid peroksit içerirler. Ofis tipi veya ev tipi beyazlatma jelin etken madde konsantrsyonuna göre belirlenir. En etkin sonuç ofis tipi beyazlatmanın ev tipi ile desteklenmesiyle yapılır. Tabiki bu hastaya ek bir maliyet getirmektedir. 

Hangi tip bleaching yapılacağı hastanın isteğine göre de değişir. Genellikle hastalar uzun saatler plak takmak yerine diş hekiminin bir saatte daha hızlı uygulayacağı beyazlatmayı tercih etmektedirler. 

Beyazlatma yapmanın dişin yapısını zayıflatmak gibi bir yan etkisi bulunmamasına karşın uygulamaları takip eden bir kaç gün içinde ani bıçak saplanması tarzı ağrılar ve sıcak soğuk hassasiyetleri olabilirken bunlar kalıcı durumlar değildir herkeste olacağıda söylenemez . Dişin mineral yapısındaki bozukluklara bağlı renklenmelerde (florozis) bu şikayetler daha fazla olabilmektedir.

Beyazlatma işlemi ağız hijyenine bağlı olarak 2-3 sene kadar devam edebilmekte ama çevresel faktörlere bağlı olarak daha hızlı geri dönüşler de olabilmektedir. Beyazlatmayı takip eden yıllarda ek bir seans uygulanması beyazlığın daha uzun süre kalıcı olmasını sağlayabilir.

Bleaching yaptığımız hastalarda seans aralarında ve işlemin bitmesini takip eden bir haftalık süre zarfı içinde kahve çay vişne suyu kırmızı şarap gibi renklendirici gıdalardan uzak durmalarını , florlu diş macunu ile çok dikkatli ve güzel bir ağız hijyeni öneriyoruz.