# #
0312 286 52 69 info@betulnefes.com

GEBELİKTE DİŞ KAYIPLARI KADER DEĞİL

GEBELİKTE DİŞ KAYIPLARI KADER DEĞİL

Her gebelikte bir diş kaybedilir, bebek annenin dişlerinden kalsiyum çektiği hamilelikte dişler çabuk çürür gibi seneler boyunc kulağıma çalınan bilgiler şehir efsanelerinden başka bir şey değildir aslında. Hamileliklerde diş kaybetmek bir kader değildir.

Gebelerin bulantı yaşamaları nedeniyle dişlerini fırçalamalarında eksiklikler olması, sık beslenme ve buna bağlı olarak ağız içinde sürekli asit ortamı oluşması, tek tip ve özellikle karyojenik olarak adlandırdığımız şekerli ve yapışkan gıdaların tüketilmesi, gebeliğin ilerleyen dönemlerinde reflüye bağlı olarak ağız ortamının asit ataklarına maruz kalması gibi durumlar dişleri gebelikte çürümeye yatkın hale getirir. Tedbirleri alınmazsa dişlerde geri dönüşümsüz hasarların oluşmasına ve diş kayıplarına neden olabilir.

Gebelerin yaygın olarak yaşadığı bir diğer durumda hamilelik gingivitisi dediğimiz diş eti iltihabı durumudur. Yine fırçalamadaki eksikler ve hormonal değişimler nedeniyle fırçalamada kanama diş etlerinde şişlikler görülebilir. bazı durumlarda hamilelik tümörü olarak adlandırdığımız ve doğum sonrası hormonların düzüne girmesiyle gerileyebilen büyük şişliklerde görülebilir. Tüm bu durumlar karşısında alınabilecek ufak önlemlerle diş çürükleri hatta kayıpları önlenebilir. 

Gebelikte diş hekimi tedavileri kadın doğum uzmanınızın görüşleri ile uygun gördüğü dönemlerde yapılabilir. Gebelikte diş tedaviler için en uygun dönem ikinci trimestr olarak adlandırılan 3-6 ay arasındaki dönemdir. bu dönemler dışında kadın doğum uzmanının uygun gördüğü şekilde ufak müdahalelerde yapılabilir. Gebelikte zorunda kalınması durumlarında uygun tedbirler (kurşun önlük) alınarak bir-iki radyografik film alınabilir. Yada geçici tedaviler yapılarak doğum sonrasında kalıcı tedaviler yapılması tercih edilebilir. 

Ankara çukurambardaki muayenehasinde Dt. Fatma Betül Nefes ağız ve diş sağlığı konusunda hizmet vermektedir. Söz konusu sağlığınız ise geç kalmadan tedbirlerinizi almanızı tavsiye ederiz.