# #
0312 286 52 69 info@betulnefes.com

Dental Implant Nasıl Uygulanır?

Dental Implant Nasıl Uygulanır?

Son yıllarda diş hekimliği literatüründe öne çıkan tedavi yöntemlerinden biri de implant tedavisidir. Implant tedavisi genel anlamda, eksik veya kaybedilen diş ya da dişlerin yerine uygulanan sabit protezlerdir. Fakat implant tedavisinin en belirgin özelliği çene kemiğine yerleştirilmesidir.

Gelişen teknoloji ve bilim sayesinde, diş hekimliği alanında da önemli materyal ve tedavi yöntemleri geliştirilmektedir. Implanoloji olarak adlandırılan diş hekimliği dalında, diş eksiklikleri ortadan kaldırılarak, estetik ve işlevsel açıdan hastanın sağlıklı olması amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda tekil ya da çoklu implantlar uygulanarak tedavi gerçekleştirilmektedir.

Dental implant tedavisi 3 aşama şeklinde gerçekleştirilmektedir;

İlk aşama:

Panoramik film ve tomografi ile çene kemiği yapısının belirlenmesi,

Kaç adet implant kullanılması gerektiği(çekilen filmler esas alınarak),

Yeterli kemik yapısının olmaması durumunda özel malzemeler kullanılarak kemik dolgusunun yapılmasından oluşur.

İkinci aşama:

Alınan verilere uygun olarak hazırlanan implantların çene kemiğine yerleştirilmesi,

Hastanın dişlerinin yerine geçici protezlerin uygulanması,

Tedavinin rahatsız edici olmaması açısından verilen ilaçların hasta tarafından kullanılmaya başlamasından oluşur.

Üçüncü aşama:

Implant ve kemik kaynaşması gerçekleştikten sonra, hastanın ağzından alan ölçülere göre üst yapı yani görünen yüzey yapılmaya başlanır. Kısa bir süre içerisinde tamamlanan üst yüzeyin implantlar üzerine yerleştirilmesi ile tedavi tamamlanmış olur.

Dt. Betül Nefes, Ankara Çukurambar mevkiinde bulunan kliniğinde implant tedavisi hizmeti sunmaktadır. Estetik ve sağlıklı bir gülümseme için modern bir tedavi yöntemi olan implant tedavisi, diş hekimi tarafından uygun görülen hastalara yapılabilmektedir.