# #
0312 286 52 69 info@betulnefes.com

DİŞ ÇÜRÜKLERİ NASIL ÖNLENİR-1

DİŞ ÇÜRÜKLERİ NASIL ÖNLENİR-1

Diş çürükleri toplumda hemen herkeste görülen bir HASTALIKTIR. Diş çürükerini bir hastalık olarak kabul etmek ve oluşmasına engel olmaya çalışmak hem ağız sağlığı hemde genel sağlığımız açısından önemlidir. Beslenme, ağız hijyeni, kullanılan ilaçlar, genetik yapı diş çürüklerinin nedenleri arasındadır. Çocukluk döneminde oluşan çürükler dişlerin yapısal özelliklerinede bağlı olarak daha hızlı ilerler ve daha ciddi sonuçlara sebep olur. çürükleri oluşmadan engellemek bunun için önemlidir. 

Diş çürükleri çiğnediğimiz yüzeylerdeki fissür adı verilen girintilerden ve fırça ile temizlenmesi mümkün olmayan arayüzlerden başlar. Arayüz temizliği açışından diş ipi kullanımı oldukça önemlidir.

Derin fissrülerin olduğu çocukluk ve ergenlik döneminde bu girintiler fissür selant adı verilen maddelerle sığlaştırılır.  Temizlenebilirlik arttırılır.Böylece çürük oluşumu engellenmiş olur. 

Ankara Çukurambar diş hekimi Fatma Betül Nefes ağız ve diş sağlığı konusunda hizmet vermektedir. Söz konusu sağlığınız ise beklemeden randevu almanızı tavsiye ederiz.