# #
0312 286 52 69 info@betulnefes.com

Diastema Nedir?

Diastema Nedir?

Diastema, genellikle ön dişlerde görülen, birçok farklı sebepten dolayı oluşan diş arası açıklığıdır. Estetik açıdan rahatsız edici bir görüntüye neden olduğu gibi, oluşan açıklığın büyüklüğü ve yapısına göre işlevsel açıdan da rahatsızlıklara sebep olabilmektedir. Dental anomali olarak da adlandırılan diastema, sadece ön dişlerde görüldüğü gibi üst çenenin tamamında da görülebilmektedir.

Dişlerde oluşan bu anomalinin sebepleri, kalıtsal ya da işlevsel olabilmektedir. Dişlerde oluşan ya da olan ark boyut farklılıkları, büyük diş oluşumu, yanlış dil pozisyonu(yutkunma sırasında dilin dişleri ittirmesi gibi), doğuştan gelen diş eksiklikleri yine bu anomaliye sebep olarak gösterilebilecek durumlardır. Yapılan araştırmalara göre, geç düşen süt dişleri ve periodontal rahatsızlıkların da dişlerin arasında açıklığa sebep olabildiği gözlemlenmiştir.

Diş arası açıklığı, hastanın gerek estetik gerekse işlevsel açıdan rahatsız olması durumunda tedavi edilmektedir. Ortodontistlerin ele aldığı tedavi yöntemleri olduğu gibi, bazı vakalarda estetik diş hekimliği yöntemlerinden de faydalanılabilmektedir. Diastema durumunda, uygulanacak tedaviyi diş açıklığının sebebi belirlemektedir. Diş açıklığına neden olan olgu tespit edildikten sonra, hastanın yaşı, sosyoekonomik durumu, diastemanın oluştuğu yer, diş etinin mevcut durumu, aralığın ölçüsü ve en önemlisi hastanın beklentisi göz önünde bulundurularak tedaviye başlanması gerekmektedir.

Ortodontik, laminate kaplama, kompozit rezin dolgu gibi seçeneklerle tedavi edilebilen diastema, sonrasında hastanın düzenli diş hekimi kontrolüne gelmesi ile kalıcı olarak giderilebilmektedir. Tüm diş ve diş eti rahatsızlıklarında esas olan, düzenli şekilde diş hekimi kontrolüne gidilmesidir. Kontrollerin rutin aralıklarla devam ettirilmesi, olası rahatsızlıkların önlenmesine var olanlarında erken tedavi edilebilmesini sağlar.