# #
0312 286 52 69 info@betulnefes.com

Estetik Diş Hekimliğinde Köprü Uygulaması

Estetik Diş Hekimliğinde Köprü Uygulaması

Estetik görünüm insanlar için yüz yıllardır vaz geçilmez algılardan biridir. Birçok estetik operasyonun yanı sıra, günümüzde rağbet gören alanlardan biri de estetik diş hekimliğidir. Sosyal hayatımızda konuşmamız, duruşumuz ve  en önemlisi de gülüşümüzle insanların sempatisini kazanmaktayız. Önemli olan samimiyet olsa da görünüm açısından da belli bir nizamda olmak önem taşımaktadır.

Diş hekimlerinin hem tedavi hem de estetik görünümü tamamlama açısından gerçekleştirdiği uygulamalar, estetik diş hekimliği adı altında tanımlanmaktadır. Köprü uygulaması da bu tedavilerden biridir. Köprü uygulamasında temel amaç, doğal dişe mümkün olduğunca benzeyen yapay diş elde etmektir. Çeşitli sebeplerden dolayı oluşan diş kayıplarında uygulanan bir tedavi yöntemidir.

Dişlere uygulanan köprüler hem görüntü açısından hem de dişlerin ve çenenin işlevsel kullanımı için gerekli bir tedavidir. Kayıp dişler, konuşmayı ve çiğnemeyi olumsuz etkilemektedir. Bununla beraber bireyin yüz ifadesinde de belirgin bir görüntü değişikliğine sbep olmaktadır. Köprü olarak adlandırılan sabit protezler, bir ya da birden fazla diş kayıplarında, dişlerin arasında kalan boşlukları doldurarak bütünlüğü sağlamaktadır. Komşu dişlerden yardım alınarak uygulanan bu yöntemde iki tür bulunmaktadır;

                Sabit köprü; Uzman bir diş hekimi tarafından uygulanan ve uzun ömürlü kullanıma sahip bir uygulamadır.

                Hareketli Köprü; Dişlerin arasında uzman diş hekimi tarafından uygulanan köprünün, hasta tarafından ağız temizliği esnasında çıkarılabilir şekilde olanıdır.

Bahsi geçen iki köprü tedavisinde de malzeme seçilirken, görünüm ve işlev göz önünde bulundurulmaktadır. Köprüler, altın alaşımlardan, değerli olmayan alaşımlardan, porselen veya bahsi geçen tüm malzemelerin bileşimi şeklinde kullanılabilmektedir.

Ankara diş hekimi Dt. Betül Nefes, Çukurambar’da bulunan kliniğinde hizmet vermektedir. Dt. Nefes, özellikle diş kayıplarında çene ve ağız sağlığını ciddi boyutta etkilemeden erken tedavi edilmesi gerektiğini belirtmektedir.