# #
0312 286 52 69 info@betulnefes.com

Implant Nedir ?

Implant Nedir ?

Diş hekimliği son yıllarda önemli gelişmelere imza atan çalışmalar ortaya koymaktadır. Bu çalışmalar sayesinde daha uzun ömürlü ve sağlıklı dişler elde edilmiştir. Araştırmaların temel amacı doğal diş ve diş etine uyumlu maddelerle tedavi uygulamaktır.

Diş hekimliği alanında en son uygulanan tedavilerden biri de dental implant adı verilen protez diş uygulamasıdır. Implant, bir doku ya da uzvun yerini tamamlayan ve canlı doku ile bütünleşebilen yapay cisimlere verilen addır. Latincede “implantarre” yani bitki ekmek anlamına gelen kelimden türemiş ve diş hekimliği literatürüne dental implant olarak girmiştir.

Dental implant adı verilen yapay cisimler, ağızda diş köklerinin yerini almak üzere oluşturulmuştur. Hastanın doğal dişleri gibi kullanabilmesi temel alınarak uygulanan bir tedavi çeşididir. Diş implantı, dental implant, kemik içi implant, oral implant, endossöz implant gibi tabirlerde bu tedavi için kullanılmaktadır.

Implant uygulaması tarihte de birçok farklı şekilde ortaya çıkmıştır. İnsanlar yüzyıllar boyunca kayıp dişleri için alternatifler bulmaya çalışmışlardır. Tarihte implant uygulaması ilk olarak Mısır ve Maya medeniyetlerinde görülmüştür. Fakat geniş kapsamlı bir tedavi olarak Amerika’da 1908 yılında ortaya çıkmaktadır.

Genel anlamda diş implantları, birçok protez dişe göre uzun ve sağlıklı bir kullanıma sahiptir. Implan tedavisi için uygun hastalar diş hekimince onaylandıktan sonra tedaviye başlanmaktadır. Ankara diş hekimi Betül Nefes, Çukurambar’da bulunan kliniğinde sizlere hizmet vermektedir.