# #
0312 286 52 69 info@betulnefes.com

Diş Hekimliğinde Lingual Tedavi

Diş Hekimliğinde Lingual Tedavi

Ortodonti, ağız ve diş yapısında bulunan bozuklukları, gelişimsel yapı düzensizliklerini ve çene yapısında oluşabilecek problemlerin önlenmesini sağlayan, tedavi eden bir diş hekimliği dalıdır. Ortodonti tedavisi önceleri yalnızca çocuklarda uygulanmakta idi. Fakat gelişen teknoloji ve araştırmaların sonucunda artık yetişkinlerde de ortodonti tedavisi uygulanabilmektedir.

Lingual ortodonti adı verilen ve görülmeyen braketler kullanılarak uygulanan bu tedaviyi erişkin hastalar tercih etmektedir.Lingual tedavi Ortodonti alanında en önemli çalışma ve yeniliklerden biridir. Günümüzdeki anlamı ile lingual tedavi ilk olarak 1970 yılında Dr. Craven Kuz tarafından başlatılmıştır.

Lingual ortodonti tedavisinde hastanın ağız ve diş yapısının bu tedaviye uygun olması önem arz etmektedir. Maddeler halinde lingual ortodonti tedavisine uygun hastaları belirtecek olursak;

                Orta derecede keser diş çapraşıklığına ve ön derin kapanışa sahip bireylerde,

                Herhangi bir dolgu ya da köprüye sahip olmayan hastalarda,

                Diş yapısı itibariyle uzun ve düz yüzeye sahip hastalarda,

                Sağlıklı bir diş eti yapısına sahip hastalarda,

                Ağız yapısı itibari ile tedavi için yeterli derecede ağzını açabilen hastalarda,

                Ve son olarak bu tedaviye istekli yetişkin hastalarda uygulanabilmektedir.

Lingual tedavinin diğer ortodonti tedavilerine kıyasla estetik görünüme sahip olması tercih sebebidir. Bir diğer tercih nedeni ise diş gelişimini tamamlamış kişilere uygulanabilmesidir. Ankara Diş Hekimlerinden Dt. Betül Nefes'ten  tedavi öncesi ve sonrası için gerekli bilgileri iletişim kısmında bulunan irtibat numaralarını arayarak alabilirsiniz.