# #
0312 286 52 69 info@betulnefes.com

Estetik Diş Hekimliğinde Kompozit Dolgu Tedavisi

Estetik Diş Hekimliğinde Kompozit Dolgu Tedavisi

Restoratif yani estetik diş hekimliğinde hastaların dişlerinde oluşan gözle görülür şekil ve renk bozulmaları ele alınarak tedavi edilmektedir. Estetik diş hekimliğinin geçmiş dönemlere nazaran gelişme gösterdiği son yıllarda, kompozit dolgular amalgam adı verilen dolguların yerine geçmiştir.

Kompozit dolgu ve amalgam dolguları terminolojik olarak inceleyecek olursak:

Amalgam Dolgu: Amalgam, gümüş, bakır ve kalay alaşımlarının cıva ile karıştırılması sonucu elde edilen dolgu malzemesidir. Uzun yıllardır diş hekimliğinde kullanılan ve dişlerin ağızda uzun süre kullanılmasını sağlayan tedavi yöntemidir.

Kompozit Dolgu: Amalgam dolgu tedavisine alternatif olarak geliştirilmiş estetik görünümün de sağlandığı tedavi yöntemidir. Kompozit dolgularda  doğal diş rengine uyumlu ve uzun süre kalıcı dolgular gerçekleştirilebilmektedir. Bu dolgu türünde organik maddelerin içerisine belli miktarda inorganik doldurucular ve bu doldurucuların tutunmasını sağlayan bağlayıcı malzemeler kullanılmaktadır.

Kompozit dolgular estetik diş hekimliğinde özellikle renk ve şekil verme amaçları ile de oldukça tercih edilen tedavi yöntemi haline gelmiştir. İçeriğinde bulunan etkenler sayesinde dişe sıkı şekilde tutunan kompozit reçineler diş dokularını da desteklemektedirler. Hem kozmetik anlamda hem de çürüklerin tedavisi amacı ile kullanıma uygun dolgu yöntemidir.

Ankara Diş Hekimi Betül Nefes, Çukurambar’da bulunan kliniğinde hizmet vermektedir.  Estetik ve sağlıklı bir ağız yapısı için düzenli diş hekimi kontrolü ve tedavilerinin gerekliliğini önemle vurgulamaktadır.