# #
0312 286 52 69 info@betulnefes.com

Dental Implant Tedavisi ve Estetik Görünüm

Dental Implant Tedavisi ve Estetik Görünüm

Diş hekimliği alanında yapılan çalışmalar ve araştırmalar, hastaların estetik görünümlerini kaybetmeden sağlıklı ağız yapısına kavuşmaları sağlamıştır. Özellikle diş kayıplarında kullanılan materyaller ve teknikler oldukça ilerleme kaydetmiş durumdadır. Önceleri diş kayıplarında kullanılan materyaller titanyum bazlı iken, son yıllarda metal içermeyen ve seramik bazlı malzemeler kullanılmaktadır. Dental implant olarak tanımlanan, genellikle tekli diş kayıplarında uygulanan ya da duruma göre çoklu olarak da kullanılabilen diş protezleri oldukça rağbet görmektedir.

Dental implant, kayıp dişlerin yerine çene kemiğine yerleştirilen vücut ile uyumlu protezlerdir. Dental implantlarda diğer protezlere nazaran tekli olarak uygulanmaktadır. Bu tedavide temel amaç implant ile canlı ve sağlıklı kemik dokusunun işlevsel olarak birleşebilmesini sağlamaktır. Implant uygulaması estetik açıdan da doğal bir görünüm sağlayarak hastanın psikolojik olarak rahat etmesini sağlamaktadır. Fakat implant tedavisi ne yazık ki herkese uygulanamamaktadır. Bu tedaviden önce diş hekimi hastaya çene kemiklerinin uygun olup olmadığını gösterebilecek bir muayene yapar. Sonrasında diş eti ve çene kemiklerinde herhangi bir problem yoksa ve kemikler yerleştirilecek implantı kaldırabilecek yapıda ise tedaviye başlanır.

Dental implant tedavisi ortalama 3 aylık bir sürede gerçekleştirilmektedir. Tedavi süresi boyunca hastanın diş hekiminin belirttiği kurallara titizlikle riayet etmesi gereklidir. Olası mikrobik ya da iltihaplanma durumunda daha ciddi hasarlar oluşabilmektedir. Ankara diş hekim Betül Nefes, Çukurambar’da bulunan muayenehanesinde hizmet vermektedir. Dental implant için erken başlangıç oldukça önemlidir. Herhangi bir sebepten dolayı diş kaybı olan hastaların çene kemiği deforme olmadan bu tedaviye başvurmaları oldukça önemlidir.