# #
0312 286 52 69 info@betulnefes.com

Çocuklarda Ağız ve Diş Sağlığı

Çocuklarda Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız ve diş sağlığı hayatın her dönemini ve vücudun çoğu bölgesini etkileyebilecek bir öneme sahiptir. Ağız sağlığı ve diş bakımı çocuk yaşta alışkanlık edinilmesi gereken bir olgudur. Çocuk yaşlarda başlanılan bu eğitim ve bilinçlenme sayesinde birey ilerleyen dönemlerde daha sağlıklı bir bünyeye ve daha uzun süreli doğal dişlere sahip olabilmektedir.
Ağız ve diş sağlığı bireyin yaşam alışkanlıkları ile doğru orantılıdır. Beslenme, kişisel hijyen gibi durumları alışkanlık haline getirmiş ve özen gösteren kişilerde daha kaliteli bir yaşam görülebilmektedir. Dişlerde görülen en ciddi rahatsızlıklardan biri diş çürükleridir. Diş çürüklerinde genellikle sebep diş yüzlerinde biriken besin artıklarının yeterli şekilde temizlenmemesinden kaynaklanmaktadır.
Çocuklarda özellikle aşılanması gereken ağız ve diş sağlığının, korunmasında 3 temel konu unutulmamalıdır;
1 Doğru ve düzenli diş fırçalama,
2 Dengeli ve kaliteli beslenme,
3 Düzenli şekilde diş hekimi kontrolüne gidilmesi.
Ağız ve diş sağlığı bilinci özellikle 3- 6 yaş arası ve 6- 12 yaş arası şeklinde iki dönemde çocuklara aşılanabilmektedir. Bu dönemlerde ebeveynler çocuklarına uygulamalı olarak diş fırçalamayı ve diş bakımının gerekliliklerini göstermelidirler. Yine aynı dönemlerde çocukların beslenme alışkanlıkları da şekillenmektedir. Sağlıklı ve düzenli beslenmenin önemi yine çocuklara uygulamalı şekilde gösterilmelidir.
Bunun dışında en önemlisi düzenli diş hekimi kontrolüne alışmaktır. Çocukların bilinçlenme dönemlerinde diş hekimine gitmenin önemli ve gerekli olduğu öğretilmelidir. Çocuklarda diş hekimi korkusunun oluşması önlenmeli ve ağız diş sağlığının sağlanabilmesi için gerekli olduğu vurgulanmalıdır. Ankara diş hekimi Betül Nefes, çocukların ağız ve diş sağlığı için ebeveynlere büyük rol düştüğünü özellikle vurgulamaktadır. Çocukların ailelerinde gördükleri ve görecekleri hareketleri hayatlarında uygulayacakları bir gerçektir. Diş hekimi Betül Nefes Ankara Çukurambarda bulunan kliniğinde pedodonti hizmeti de sağlamaktadır.