# #
0312 286 52 69 info@betulnefes.com

Ağız Kuruluğu ve Diş Hekimi Tavsiyeleri

Ağız Kuruluğu ve Diş Hekimi Tavsiyeleri

Vücudumuza zarar veren birçok hastalığın giriş yolu ağızdır. Ağız içi salgısı olan tükürük birçok hastalığın ve bakterinin oluşmasını engelleyen bir yapıya sahiptir. Bu salgı aynı zamanda ağız içinin nemli kalmasını ve ph dengesinin ayarlanmasını da sağlamaktadır.

Dişlerin ve ağız içinin koruyucu tabakası olan tükürük, besinlerin sindirilmesi, dişlerin üzerinde bakteri oluşumunun engellenmesi, besinlerin daha rahat çiğnenebilmesini sağlamaktadır. Tükürüğün  bezlerden  yeterince salgılanmaması ciddi rahatsızlıklara sebep olabilmektedir.

Halk arasında ağız kuruluğu olarak tabir edilen “Xerastomia” ciddi bir rahatsızlıktır. Ağız içi salgısı olan tükürüklerin yeterince salgılanmamasından dolayı oluşan bir durumdur. Sebeplerini maddeler halinde inceleyecek olursak:

                Biyolojik yaşlanma: Doğal bir durum olan yaşlanma süreci vücudun dengesinde de değişikliklere sebep olmaktadır. Hormonların azalması, vücudun dengesinde değişimler yaş ilerlemesi ile birlikte ağız kuruluğuna da sebep olmaktadır.

                Çiğneme kabiliyetinde azalma: Beslenme alışkanlıklarındaki dengesizlikten dolayı ortaya çıkan bir durumdur. Tükürük bezlerinin dengeli çalışmasını da etkilemektedir.

                Kronik Rahatsızlıklar: Troid, astım, böbrek rahatsızlıkları, romatizmal hastalıklar, Sjogren’s Sendromu( vücut salgılarının yeteri düzeyde üretilmesini engelleyen kronik bir hastalık), bağışıklık sisteminde oluşan hastalıklar, hormonal bozukluklar gibi hastalıklar sebebi ile ağız kuruluğu ortaya çıkabilmektedir.

                Ağızdan nefes alma: Burun içinde oluşan herhangi bir sebepten dolayı ağız yolu ile nefes alan kişilerde sık görülmektedir.

İlaç Kullanımı: Tedavi amaçlı kullanılan çoğu ilacın yan etkileri bulunmaktadır. Sık görülen etkilerden biri de tükürük bezlerinin çalışmasını etkilemesi ve ağız içi kuruluğa sebep olmasıdır.

Kafein ve alkol tüketimi: Kafein ve alkolün fazla tüketimi vücut salgısında dengesizliklere sebep olmaktadır. En sık görülen yan etkisi ağızda kuruluk hissidir.

Yukarıda bahsi geçen durumlar ağız içi salgısında azalmaya bu da dişlerde çürüklere ve diş kayıplarına sebep olmaktadır. Söz konusu durumların yaşanmaması için diş hekiminize kontrole gitmeniz de fayda vardır. Herhangi bir sebepten ötürü ağız kuruluğu probleminiz için ilk olarak diş hekimi ile irtibata geçmenizi tavsiye ederiz. Ankara’da diş hekimi arayanlar için Dt. Betül Nefes’ten randevu alarak ağız ve diş sağlığınız için bir başlangıç yapabilirsiniz.