# #
0312 286 52 69 info@betulnefes.com

Diş Çürüklerinin Sebepleri ve Diş Hekiminin Önemi

Diş Çürüklerinin Sebepleri ve Diş Hekiminin Önemi

Dişlerde oluşan çürükler uzun yıllardır halk sağlık problemlerindendir. Ve hemen hemen her toplumda bulunan bir rahatsızlık türüdür. Diş çürükleri halen çok ciddiye alınmayan bir ağız ve diş problemidir. Çürüklerin oluşmasını engellemek ya da oluşan bir lezyonun henüz başlangıç aşamasında iken tedavisine başlanması vücut sağlığı için de oldukça önemlidir.

Diş çürüğü probleminden kurtulmak ya da korunmak için öncelikle bilinçlenmek gerekmektedir.İlk dişinin çıkmasından itibaren diş temizliği önem arz etmekte ve  çocuklar kendi başlarına bunu yapabilir hale gelene kadarda ebeveyn kontrolü dahilinde olması gerekmektedir.. Diş çürüklerine sebep olan üç temel etken bulunmaktadır. Etkenleri detaylı şekilde inceleyecek olursak;

1)Çürüğe sebep olan bakteriler:

Ağız içinde ve diş minelerini üzerinde biriken yemek artıkları zamanla asit erozyonuna neden olarak bakteri oluşumuna neden olmaktadırlar. Oluşan bu bakteriler diş köklerinde ve üzerlerinde tahribatlara neden olur. Tahribatlar erken dönemde teşhis edilmez ise çürükler neden olur.

2)Tükürük azlığı:

Tükürük salgısı ağız içinde oluşan bakterilerin azalmasına ve dişlerin üzerinde oluşan plakların çoğalmasına engel olan bir yapıya sahiptir. Tükürük salgısının az olması bakterilerin dişlerin üzerinde tutunmasına ve çürüklere sebep olmaktadır. Çürüklerin belirlenmesinde tükürük akış hızı, pH dengesi ve tamponlama kapasitesi önemli etkenlerdir.

3)Beslenme alışkanlıkları:

Beslenme alışkanlıkları ağız ve diş sağlığınızı direkt olarak etkileyen etkenlerdendir. Kişinin ağız içi mukozasını olumlu ya da olumsuz etkileyen besinleri ne kadar tükettiği ile ilgilidir. Ağız içi sıvısı olan tükürük bazı besinlerin tüketimi sayesinde artış gösterirken, bazı besinlerde de tam tersi bir ivmeye neden olabilmektedir. Sağlıksız olarak nitelendirilen besinler ağız kuruluğu dediğimiz tükürük salgısının azalmasına neden olabilmektedir. Ya da ağız içi sıvısının pH dengesini bozarak bakteri üretimine sebep olabilmektedir.

Ankara diş hekimi Betül Nefes, Çukurambar’da bulunan kliniğinde ağız ve diş sağlığı hizmeti vermektedir. Düzenli kontrollerin önemini özellikle vurgulayan Diş Hekimi Nefes, erken teşhislerde dişlerin kurtarılma oranının daha yüksek olduğunu belirtmektedir. Diş çürükleri ciddi bir rahatsızlıktır. Diş hekimi kontrolü ile tedavisi mümkün olmaktadır.