# #
0312 286 52 69 info@betulnefes.com

Estetik Diş Hekimliği

Estetik Diş Hekimliği

Estetik görünüm her alanda önemli hale geldiği gibi diş hekimliği alanında da önemli olmuştur. İnsanlar dişlerinin sağlıklı olmasını ama aynı zamanda estetik görünmesini de istemektedirler. Diş beyazlatıcılar, dişlerin görünümünü koruyucu plaklar ve birçok materyal piyasada satışa sunulmuş ürünlerdir. Ayrı bir sektör haline gelen estetik diş hekimliğinde iki madde çok talep edilmektedir.

Diş şeklini değiştirmek: Dişlerde zamanla oluşan ya da genetik nedenlerden ötürü olan düzensizlikler, boşluklar ya da çene yapısı nedeni ile oluşan dişlek görünüm gibi durumlar estetik diş hekimliğinin son zamanlarda ilgilendiği alanlardan olmuştur. Hatta birçok insan beğendiği ya da olmasını istediği diş şekilleri için estetik diş hekimliğine başvurmaktadırlar. Özellikle ön dişlerde meydana gelen açılma, diş aralarında oluşan erozyon ve açılma gibi nedenlerden dolayı diş restorasyonu adı verilen diş hekimliğine başvurulmaktadır. Dişlerin çene yapısına ve ağız yapısına uygun olarak düzenlenmesinde çeşitli materyaller kullanılarak dişe doğal görünümlü ve estetik şekil verilmektedir.

Diş rengini değiştirmek: Bleaching olarak da adlandırılan diş beyazlatma işlemidir. İnsanların diş rengi dişin iç kısmı ya da dış kısmından kaynaklı olabilmektedir. Dış kaynaklı renklenmeler diş temizliğinin yeterli yapılmaması, kafein içeren besinlerin çok tüketilmesi ve sigara tüketilmesi gibi sebeplerden dolayı oluşmaktadır. İç renklenmeler dişin matrisi ile ilgilidir. Dış yüzeyde oluşan renklenmeler evde ya da hekim yardımı ile kolaylıkla giderilebilmektedir. Minede meydana geldiği için düzenli bakımla kalıcı beyazlık söz konusu olabilmektedir. Fakat iç kısımda meydana gelen renklenmeler birçok farklı sebepten dolayı oluşabilmektedir. Diş hekiminin kontrolü ardından yine diş hekiminin belirleyeceği tedavi ile düzeltilebilmektedir.

Her iki durumun değerlendirilebilmesi ve kalıcı bir tedavi uygulanabilmesi için diş hekiminin kontrolü önemlidir. Her 6 ayda bir yapılan rutin kontroller dişlerinizin daha kalıcı ve uzun ömürlü olmasını sağlar. Dt. Betül Nefes Çukurambar Ankara’da bulunan diş kliniğinde hizmet sunmaktadır. Ankara diş hekimi Dt. Nefes’e  iletişim kısmında bulunan irtibat bilgilerinden ulaşabilirsiniz.