# #
0312 286 52 69 info@betulnefes.com

Diş Eti Hastalıkları ve Tedavisi

Diş Eti Hastalıkları ve Tedavisi

Ağız ve diş sağlığı titizlikle üzerinde durulması gereken bir konudur. Ağız içinde oluşan her rahatsızlık vücut sağlığını da tehlikeye atmaktadır. Genellikle basit bir işlem olan ve günlük rutin şeklinde gerçekleştirilmesi gereken ağız ve diş bakımının düzenli uygulanmaması sonucu başlayan rahatsızlıklar, öncelikle erken yaşta diş kaybına ve sonrasında kalp de dahil olmak üzere birçok rahatsızlığa neden olmaktadır. Dişler dikkatli temizlenmediğinde üzerlerinde yiyecek artıkları kalmaktadır. Bu artıklar diş eti iltihaplanmaları ve diş çürüklerine neden olmaktadır.

Diş eti hastalıkları da yine dişlerde biriken yiyecek artıklarının sebep olduğu rahatsızlıklardandır. Fakat diş etinde oluşan hastalıkların başka sebepleri de mevcuttur. Maddeler halinde açıklayacak olursak;

Genetik Faktörler: Yapılan araştırmalar diş eti hastalıkları nedenlerinin %20 oranında genetik sebeplerden dolayı olduğunu ortaya çıkarmaktadır. Yetersiz ağız ve diş bakımı da bu durumun normalden daha çabuk ilerlemesine neden olur.

Sigara: Sigara içerisinde bulunan zararlı maddelerden dolayı vücudun genelinde hasar bırakmaktadır. Fakat en çabuk zarar verdiği bölge ağız ve dişlerdir. Dişlerin ve diş etlerinin üzerinde biriken sigara dumanı, dişlerin üzerinde plaklara diş etlerinde de hassasiyete neden olmaktadır. Diş etlerinin çekilmesine ve diş eti iltihaplanmalarına daha hızlı etkisi vardır.

İlaç Kullanımı: Çoğu ilaç vücutta bulunan rahatsızlık ya da düzensizlikleri tedavi ederken bir yandan da zararlı etki bırakabilmektedir. Özellikle doğum kontrol hapları, kalp ilaçları ve anti depresanlar gibi ilaçlar ağız içi mukozasını etkileyebilmekte ve hassasiyete neden olabilmektedir.

Hormonal Değişiklikler: Gebelik, ergenlik, menopoz ve mensturasyon gibi hormonal değişikliklerin yoğun olduğu durumlarda ağız ve diş sağlığı bakımına normalinden daha dikkat edilmesi gerekmektedir. Diş etinde hassasiyet olarak başlangıç gösteren bu rahatsızlıklar, diş kayıpları, iltihaplanma ve ağız içi aft gibi durumlara neden olabilmektedir.

Stres: Vücutta oluşan rahatsızlıkların temeli stres kaynaklıdır. Tüm vücudu etkilediği gibi diş etlerini de olumsuz etkileyen stres periodontal yani diş eti hastalıklarının da iyileşme sürecini olumsuz etkileyen durumlardandır.

Diyabet: Diş eti hastalıklarında riskli grupta bulunan şeker hastalarının düzenli diş hekimi kontrolüne gitmeleri önemlidir.

Kötü Beslenme: Beslenme şekli ve tercih edilen besinler dişlerin sağlığı için oldukça önemlidir. Dişlerde asit erozyonuna neden olabilecek şekilde asitli içecek, şekerli besinler ve katkı maddesi içeren yiyecek tüketimi diş etlerinden başlayarak tüm ağız sağlığını kötü şekilde etkilemektedir.

Yukarıda bahsedilen durumlardan dolayı diş etlerinizde oluşan rahatsızlıkların tedavisi mümkündür. Fakat bunun için erken müdahale oldukça önemlidir. Diş etlerinizde hassasiyet, koku, iltihap ya da renk değişimi gibi bir durumla karşı karşıya iseniz en kısa sürede diş hekiminize gitmeniz gerekmektedir. Diş eti hastalıklarında tedavi yöntemi diş taşlarının temizlenmesi ve plak eliminasyonudur. Fakat ilerleyen vakalarda cerrahi müdahale gerekebilmektedir. Ağız ve diş sağlığınız tüm sağlığınızı etkiler bu sebeple ağız temizliğinin dışında diş hekiminize düzenli kontrole gitmeniz oldukça önemlidir.