# #
0312 286 52 69 info@betulnefes.com

Ergenlik Döneminde Ortodonti Tedavisi

Ergenlik Döneminde Ortodonti Tedavisi

Ülkemizde kız ve erkek çocuklarının ergenlik dönemi 12 yaşından 17 yaşına kadar sürmektedir. Bu süreç araştırıldığında fiziksel gelişimler araştırılırken çene ve yüz boyutlarındaki gelişmelerin araştırılmalara pek dahil edilmediği gözlemlenmiştir. Erken dönem ağız ve diş sağlığı kontrolleri ilerleyen dönemlerde oluşabilecek rahatsızlıkları önleyerek sağlıklı bir ağız yapısı oluşmasını sağlamaktadır. Konu üzerine diş hekimlerinin araştırma ve tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Ergenlik dönemi adı verilen ve fiziksel olarak değişimlerin yaşandığı bu evrede, ağız yapısında baş gösteren bozukluk ve değişimler ortodonti tedavi yöntemi ile düzeltilebilmektedir. Ortodonti tedavisi erken dönemde uygulandığında, yetişme dönemindeki bireylerin psikolojik gelişimleri de olumlu etkilenmektedir.

Ortodonti tedavisi sayesinde gençlerin çene yapısında bulunan bozukluklar, ağzın kapanışı ile ilgili sorunlar, dişlerde bulunan çapraşıklık ve eğrilik gibi durumlar ele alınarak gerekli aparatlar yardımı ile düzeltilmektedir. Söz konusu problemler kontrol altına alınıp tedavi edilmediğinde ilerde eklem problemleri yaşanabilmektedir.

Ankara Diş Hekimi Dt. Betül Nefes, erken dönem kontroller ve tedavinin önemli olduğunu belirtmektedir. Ebeveynlerin konuyu ciddiyetle ele alarak çocuklarının ruhsal ve fiziksel gelişimini olumlu etkileyecek bir eylemde bulunulmasının gelecek için önemli bir  yatırım olduğunu açıklamaktadır. Diş hekimi olarak sağlıklı ağız ve dişlere sahip olmanın bakım ve kontrol ile gerçekleşeceğini ayrıca eklemektedir.